Igen torsdag vil udkørsel være frarådt, mens skolebusser er aflyst. Foto: Maria Neergaard Lorentsen

Sådan har snestormen ramt Skanderborg

2023 var et rekordvarmt år i Danmarkshistorien. Faktisk det niendevarmeste år nogensinde, skriver DR i dag.

Det kan lyde mærkeligt, når temperaturen lige nu viser minusgrader, og man ikke kan spotte andet end kridhvid sne ud af vinduet, blot en måneds tid efter den seneste snestorm, som også ramte voldsomt i Skanderborg Kommune.

Samtidig var 2023 også det vådeste år nogensinde, og med de forskellige modsatrettede tendenser må man sige, at én ting står klart: Vejret bliver mere og mere ekstremt - på alle punkter.

I dag udkommer vi med en særudgave af SkanderborgLIV, hvor vi opdaterer dig på det vigtigste, du skal vide lige nu. Nemlig at dit skrald ikke bliver hentet i disse dage, om dine børn kan komme med skolebus i skole eller må nøjes med virtuel undervisning og hvilke veje, der bliver ryddet.

Er der noget, vi har overset? Udfordringer med sneen som er gået vores - og måske kommunens - næse forbi? Så skriv til os på redaktion@skanderborgliv.dk.

Vi ser også fremad, for måske opstår det rigtige problem først, når sneen smelter og der er potentielle oversvømmelser i sigte.

I løbet af i år vil vi gerne dykke mere ned i de ekstreme vejrtendenser, der venter os, og gøre dig klogere på, hvad det kommer til at betyde for borgere i Skanderborg.

Hvor kommer oversvømmelserne til at være værst? Hvilke steder skal klimasikres bedre? Og hvilke initiativer, er allerede taget i brug? Ved du noget om det, så ræk også gerne ud til os!

Vi håber, at vores dækning kan være dig behjælpelig. God læselyst.

Billede af Maria Neergaard Lorentsen
Billede af skribentens underskrift Maria Neergaard Lorentsen Journalist
Sneen lagde sig tungt og vådt over Østjylland og har gjort færdsel mere end besværligt. Foto: Jens Thaysen

Skolebusser aflyst igen torsdag - nogle skoler forbereder virtuel undervisning

Igen torsdag er skolernes undervisning suspenderet på grund af vejret. Hverken lærere eller elever kan nemlig komme frem, dels fordi skolebusserne igen i morgen er aflyst.

Det rammer især hårdt i landdistrikterne, hvor de fleste skal køre. Men flere skoler forbereder digital undervisning til elever derhjemme.

Skolernes undervisning er suspenderet igen torsdag, da skolebusser er aflyst på grund af vejret. Kommer man frem alligevel er der nødpasning, mens nogle skoler arbejder på at lave virtuel undervisning.

Forældre på hjemmekontor og børn til virtuel undervisning. Sneen har i øjeblikket fremtryllet en sitatuation, der næsten ligner den, vi kender fra coronanedlukningerne.

- De elever, der kommer frem, tager vi os selvfølgelig af. Ingen skoler holder helt lukket. Alle tilbyder nødpasning eller nødundervisning - også torsdag, slår Peter Bech Milsgaard, der Skolechef i Skanderborg Kommune, fast.

- Men vi kan selvfølgelig ikke levere en normal undervisning, når mange lærere ikke kan nå frem.

Det er særligt elever, der bor tæt på skolen og kan gå, som også kan komme afsted - og det samme gælder for lærerne.

- Det er især på skolerne i landdistrikter, såsom Veng Skole, skolen i Bjedstrup og ved Ejer Bavnehøj, at det kniber for lærerne at komme frem - og at komme hjem igen. For der skal man komme med bil og mange af eleverne skal med skolebusser, som har været aflyst i dag. Men på de små skoler har vi fået en melding om, at kun to elever er dukket op.

Skolebusserne har nemlig været aflyst i dag, onsdag, og er ligeledes aflyst i morgen, da Sydøstjyllands politi fraråder al udkørsel ind til klokken 14 torsdag.

Virtuel undervisning

Nogle skoler har allerede onsdag arbejdet med virtuel undervisning til eleverne og flere forbereder virtuel undervisning til de elever, der ikke kan komme frem torsdag.

- Havde det været for fire år siden, havde vi ikke vidst, hvad vi skulle gøre. Men skolerne og lærerne er meget bedre rustet til at lave virtuel undervisning efter corona. Nu ved vi det kan lade sig gøre - og børnene er med på det, siger Peter Bech Milsgaard.

Det gælder blandt andet på Mølleskolen i Ry og Herskind skole. Der er udsendt en mail til alle skoler om at lade sig inspirere af hinanden til at lave den virtuelle undervisning.

- Det er typisk mellemtrinsklasserne og derop efter, som gør brug at digital undervisning. Det er selvfølgelig ikke optimalt, for det er jo bedre med fysisk undervisning. Men det er jo bedre, end ingen undervisning.

Fredag forventer kommunen at alt - både skolebusser og undervisning - kører som normalt.

Skanderborg er ramt af et massivt snedække. Foto: Benjamin Alexander Helbo.

Skolebusser aflyst, væltede træer og mulige oversvømmelser i sigte: Sådan er situationen i lige nu - og her er hvad vi kan forvente

Tag en halv hjemmearbejdsdag torsdag, lyder opfordringen fra kommunen. For det kommer til at fyge og blæse igen i morgen indtil om formiddagen, og vejene kommer til at være svære at køre på.

Hele kommunens beredskab har været på arbejde onsdag, og når ikke ud og rydde såkaldte C-veje i løbet af i dag. De indstiller rydningen af B-veje fra klokken 16.00 onsdag til klokken 02.00 natten til torsdag, men bliver ved med at rydde A-vejene. 

Desuden er flere steder udfordret af væltede træer. Få overblikket over den nuværende situation i Skanderborg Kommune her.

Hele kommunens beredskab arbejder på højtryk for at rydde sne, fjerne væltede træer og få medicin ud til ældre borgere. Men snart må de trappe ned, for at mandskabet kan følge med. Og hvis sneen smelter hurtigt kan det blive et problem, især omkring Mossø. Læs her om, hvad vi kan forvente de kommende dage.

Opdateret klokken 14.55 med nye oplysninger om vejrydning torsdag.

I dag kan man nok spotte lys i flere hjem rundt i Skanderborg, end man kan normalt. Mange er nemlig sneet inde og har derfor måtte tage hjemmekontoret i brug.

- Lige nu er det rigtig slemt derude, og det er derfor man har frarådet al udkørsel. Derfor anbefaler vi også alle dem, der kan arbejde hjemmefra og undgå at køre ude, skal bruge muligheden i dag - og nok også i morgen, lyder det fra Karen Margrethe Høj Madsen, der Chef for Plan, Teknik og Miljø i Skanderborg Kommune.

Lige nu kan hun ikke sige, hvor i kommunen, at sneen er værst. Men en udfordring oveni sneen er, at det blæser kraftigt.

- Der er mange væltede træer rundt i kommunen, som vi selvfølgelig også forsøger at få flyttet, og så er der stadig mange lastbiler, der har sommerdæk på, som sidder fast.

Få her overblikket over situationen i kommunen og hvad vi kan forvente i de kommende dage.

Al beredskab er på arbejde

Hele kommunens Entreprenørafdeling på 60 ansatte, der rykker ud til snerydning og ved oversvømmelser, er på arbejde i dag, fortæller Karen Margrethe Høj Madsen. Men der er ikke materiel nok til, at alle kan være ude på én gang, derfor samarbejder de også med en række underleverandører om at få ryddet vejene.

- Vi fokuserer først og fremmest på at få rydder A-vejene, for at kunne sikre almindelig fremkommelighed for særligt beredskab og for sårbare.

De røde veje på kortet herover er såkaldte A-veje, som bliver ryddet først. A-veje gælder Aarhusvej, Randersvej, Horsens vej, Oddervej, Vroldvej, Låsbyvej og Skanderborgvej mod Ry. De blå veje er B-veje, og man indstiller rydningen af disse mellem klokken 16 og klokken 02 i nat. Foto: Screenshot.

dette kort kan du dykke ned i, hvilke veje der er A- og B-veje, stier osv, og hvornår de bliver ryddet.

Udover snerydningen af vejene, er der især ét område, der er i kommunens sigtekorn:

- Vi hjælper hjemmeplejen med at kunne komme ud med medicin til de ældre. Det er meget bøvlet på grund af sne og væltede træer, så vi har nogle firehjulstrækkere, vi har taget i brug. For det er en opgave, der skal løses.

Sådan er Skanderborg Kommune berørt af sneen

Skanderborg Kommune er et af de steder, hvor der er faldet mest sne. Her er konsekvenserne:

  • Alle skolebusser er aflyste onsdag. Onsdag eftermiddag meldes det ud fra busselskaberne, om de forventer at kunne køre torsdag. Forældre får besked direkte på Aula.
  • Alle skoler holder åbent, men med nødpasning. Kun personale, der bor tæt på skolen, har mulighed for at komme frem. Så da der ikke er nok personale er det lige nu såkaldt "nødundervisning", men flere skoler arbejder på at forberede virtuel undervisning. 
  • Medicin kommer ud til ældre borgere, men hjemmepleje er udfordret. Hjemmeplejen prioriterer lige nu borgere, der har brug for personlig pleje og hjælp, mens praktiske opgaver som rengøring er udsat. Også madudbringning er udfordret. Kommunen er i dialog med berørte borgere og pårørende.
  • Flere busruter er indstillet i hele Østjylland. Du kan følge med i aflysninger på Rejseplanen.
  • Affaldet bliver ikke hentet i dag - og måske heller ikke i morgen. Læs mere i artiklen her.
  • Der er ikke officielt lukket nogen veje, men mange veje - især C-vejene er ufremkommelige og når ikke at blive ryddet i dag.
Skanderborg Kommune

Hvad kan man forvente de kommende dage?

- Man skal selvfølgelig følge med på DMI, men lige nu ser det ud til at det ikke bliver bedre i løbet af i dag og at der er rigtig meget sne i morgen også. Vi ryder selvfølgelig alt de vi kan, men i morgen tidlig kan der stadig være veje, der ikke er rydet.

OPDATERING: Sådan ser det ud torsdag

Tag en halv hjemmearbejdsdag torsdag, lyder opfordringen fra kommunen. For det kommer til at fyge og blæse igen i morgen indtil om formiddagen, og vejene kommer til at være svære at køre på.

Kommunen når ikke ud og rydde såkaldte C-veje i løbet af i dag, og de indstiller rydningen af B-veje fra klokken 16.00 onsdag til klokken 02.00 natten til torsdag, da beredskabet har været på arbejde siden klokken 02.00 i nat, og skal nå hjem at sove før snerydningen begynder igen i nat.

I løbet af onsdag er der trukket en del lastbiler og busser ud rundt i kommunen, og det klare opfordring lyder: Bliv hjemme og undgå al unødig kørsel.

Når sneen smelter kan der komme oversvømmelser

I har for nylig meldt ud, at jorden er mættet ovenpå de seneste utroligt våde måneder. Hvad sker der, når sneen smelter?

- Det kommer an på, hvor hurtigt den smelter. Sidste gang skete det over lang tid, så der var intet problem. Men hvis der sker et tøbrud, så bliver der nok problemer med vand flere steder i kommunen, og det ser vi allerede på nu, siger Karen Margrethe Høj Madsen.

Mossø står allerede usædvanlig højt, og er den største udfordring i kommunen. Det skal særligt sommerhusejere omkring Mossø være opmærksom på. Derudover kommer der vand sydfra gennem Gudenåen.

Lige nu står det til at blive minusgrader i mindst en uge i Skanderborg. Men det er ikke kun hvis sneen smelter, det kan blive et problem.

- Lige nu sner det i hele kommunen, helt ned til Tørring. Men der ligger temperaturen lige ved frysepunktet - og sydfor regner det - og hvis det slår over i regn, kan det også blive et problem med de store vandmængder.

Derfor forventes beredskabet at skulle arbejde på fuld drøn i de kommende dage, og det kan blive en udfordring, fortæller Karen Margrethe Høj Madsen.

- Det er det samme beredskab, der lige nu rydder ske, som skal rykke ud, hvis der bliver oversvømmelser. Der er jo ingen, der kan arbejde i døgndrift. Så snart må vi sende nogle ansatte hjem, så de skiftes til at være på arbejde. Vi holder tæt øje på den potentielle mangel på bemanding, der kan opstå.

Onsdag er det ikke muligt for Renosyd at hente affald, og direktøren i selskabet forventer også udfordringer de kommende dage. Foto: Jesper Rehmeier

Renosyd indstiller afhentning af skrald: - Også i morgen kan der være udfordringer med at hente affald

Onsdag er det ikke muligt for Renosyd at afhente affald hos borgere i Skanderborg Kommune grundet snestormen. Visse steder kan der opstå udfordringer med overfyldte beholdere, og Renosyd kan ikke udelukke, at der også de kommende dage kan opstå problemer med at afhente skrald. 

Læs mere her, hvor direktøren i Renosyd giver en opdatering.

De massive mængder sne gør det umuligt at afhente affald i Skanderborg Kommune. Direktør i Renosyd oplyser, at der også i morgen kan være driftsforstyrrelser.

Sneen har lammet Østjylland og har flere steder ført til aflysninger af skolebustrafik, kollektiv trafik og hjemmeplejebesøg. Og heller ikke skraldemændene kan køre ud i dag. Det oplyser Renosyd som står for affaldshåntering i Skanderborg og Odder kommuner.

- Vi vil rigtig gerne ud og tømme skraldespande - det er vores opgave, og vi gør alt, hvad vi kan for at komme ud. Men der er et hensyn til sikkerhed for både medarbejdere og materiel, og som situationen er i dag, kan det slet ikke lade sig gøre at køre ud, siger Henrik Müller, direktør i Renosyd onsdag formiddag.

Ifølge Renosyd er der onsdag meget, der tyder på, at der også torsdag vil være udfordringer med afhentning af affald.

- Hver dag, vi ikke er ude og køre, er der 6000 beholdere, der ikke bliver tømt. Skraldebilerne er specialkøretøjer, og der er ikke ekstra biler at sætte ind, når sneen er væk. Og da arbejdet er fysisk hårdt, kan vi ikke have folk til at arbejde ekstra timer. Måske kan vi køre lidt i weekenden, men ellers er den eneste mulighed at bede folk om at stille en ekstra sæk ud, næste gang vi henter affald, siger Henrik Müller.

- Hjælp hinanden og hold øje med Facebook og hjemmesiden

Renosyd har hentet affald mellem jul og nytår, men ifølge Henrik Müller er der steder, hvor der ikke er tømt, og hvor der altså efterhånden bliver pres på beholderen.

- Det kan ikke undgås. Det man kan gøre er at stille ekstra sæk ud med restaffald som vi tager med, næste gang vi kommer og tømmer, siger Henrik Müller og understreger, at Renosyd kører med fuld kapacitet hele tiden.

Han råder borgere i Skanderborg Kommune til at hjælpe hinanden.

- Spørg naboen om de har lidt ekstra plads i deres beholder, hvis din egen er ved at være fuld, lyder opfordringen fra Renosyd-direktøren.

Du kan holde dig opdateret på Renosyds Facebookside og hjemmeside.