Ny skole bliver det største byggeri i kommunen. Her får du overblikket
Skanderborg Kommune har præsenteret det projekt, der bliver til den nye skole i Ry.
Det bliver det største kommunale anlægsprojekt i Skanderborg i de kommende år, og når byggekraner er fjernet og håndværkere kørt hjem, har op mod 500 børn en ny skole.
Samtidig bygges der også en ny, stor daginstitution, og i denne artikel dykker vi ned i tallene og detaljerne og får også en kommentar fra formanden for Børne- og Skoleudvalget.
Nu er sløret endelig løftet for den nye skole i Ry, og forældre, børn og lokalområdet får et glimt af, hvordan byggeriet kommer til at se ud.
Skanderborg Kommune har i denne uge meldt ud, at det er totalentreprenøren Nordstern, som skal stå for byggeriet af den nye skole. Opførelsen af den nye skole bliver det største kommunale anlægsprojekt i de kommende år med en forventet pris på godt 250 millioner kroner.
Der var fire projektforslag at vælge mellem, men i sidste ende var beslutningen ikke svær at træffe, siger Trine Frengler (S), formand for Børne- og Skoleudvalget i Skanderborg Kommune.
- Det var et fuldstændigt enigt udvælgelsesudvalg, der pegede på det her. Det indbyder i stor grad til fællesskab med Ry Hallerne, og det har været vigtigt for mig, at man ikke vender ryggen til Ry Hallerne med den nye skole.
Placeringen af den nye skole, og mængden af timer, Ry Hallerne skal bruges af skolebørnene, har tidligere givet rigtig kølig luft mellem Ry Hallernes bestyrelse og Skanderborg Kommune. I 2022 udtalte formanden til Uge-Bladet Skanderborg, at "Processen må gå om", men ifølge Trine Frengler er skåret klinket, og Ry Hallerne har også siddet med i det store, brede udvalg, der har peget på netop dette projekt.
- Der var nogle knaster tidligere i processen, men det er et for længst overstået kapitel. Ry Hallerne har i den grad budt ind, og vi har haft gode dialoger og diskussioner, hvor vi har kunnet diskutere for og imod. Der er ingen tvivl om, at vi med den nye skole kommer til at tage noget af pladsen ved Ry Hallerne - men vi tilbyder også meget i form af kvadratmeter, der kan bruges uden for skoletid. Det kommer også til at styrke Ry Hallerne.
Her dykker vi ned i detaljerne om det nye skolebyggeri i Ry - den by i Skanderborg Kommune, hvor man oplever størst vækst i børnetal og børnefamilier i disse år.
Skole OG daginstitution
Det 250 millioner kroner store byggeri munder ikke blot ud i en ny skole, men også en ny daginstitution. Begge dele bliver under samme tag. Daginstitutionen kommer til at huse omkring 50 vuggestuebørn og 100 børnehavebørn samt 35-40 ansatte.
SkanderborgLIV har i den seneste tid i en række artikler haft fokus på byggeri af daginstitutioner i kommunen. I den forbindelse har en lektor på Danmarks institut for Pædagogik og Uddannelse på Aarhus Universitet rettet kritik af store institutioner med plads til flere end 100 børn.
- Jeg bliver så ked af det, når jeg hører at kommuner skal til at bygge store institutioner. Både på børnenes, forældrenes og pædagogernes vegne, lyder det i interviewet med lektor Grethe Kragh-Müller.
Om et par år ringer klokken ind i en ny skole
Det forventes, at første spadestik til den nye skole kan tages i november. Og når skoleåret 2026 begynder, skal skolen stå klar.
Forud er gået adskillige år med planlægning af den nye skole og daginstitution, og anlægschef i Skanderborg Kommune Henrik Littau-Jensen har tidligere udtalt følgende til dette medie:
- At bygge en ny skole er helt særligt. Både for kommunen og for det lokale område . Det er derfor vigtigt at inddrage brugere meget tidligt i processen i sådan et projekt.
Han fortæller i samme omgang, at der har været flere drøftelser med de berørte parter i området – Ry Fodbold, børnehaven Muldvarpen, børnehaven Ellemosen i Ry, Skanderborg Forsyning med flere.
Små og store på hver sin etage
Ifølge Skanderborg Kommune bliver den nye skole i Ry et fleksibelt byggeri fra 0. - 6. klasse i tre spor. Skolen får plads til mellem 450 og 500 elever og bliver dermed en af de større skoler i kommunen. Skolen kommer desuden til at have 50 medarbejdere.
Skolen bygges i to etager, og daginstitution og indskolingens 0.-3. klasse får plads på stueplan, mens elever i 4.-6. klasse får klasselokaler på 1. sal med egen indgang via trappe fra cykelparkering.
Børne- og Skoleudvalgsformand Trine Frengler ser store fordele ved at samle børnehus og skole under samme tag.
- Børnene kan få lov til at opleve, hvordan det er at indgå i et endnu større fællesskab, men samtidig indrettes det også sådan, at de jo har deres eget fællesskab og deres egen hverdag i dagtilbuddet. Men de små kan se de store, og de store kan se de små, og måske kan man arbejde med at have skolevenner - det giver mange muligheder. Lærere og pædagoger får også fællespersonalerum.
Det er vel også en del billigere end at skulle opføre to byggerier?
- Ja, sådan vil det altid være. Der skal jo ikke gang i to byggepladser. Men det har faktisk været tanken, og ønsket fra repræsentanterne fra dagtilbudsområdet, at det bliver en sammenhængende bygning, hvor man kan gå ind og ud af fællesskaber.
Findes der forskning, der viser, at det er en fordel for børnene?
- Det ved jeg faktisk ikke. Men det ligger jo lidt op ad de landsbyordninger, som vi har rundt om i kommunen, og som er meget velfungerende. Det er måske lidt usædvanligt i et byområde, men der bliver nogle af de samme synergier.
Tæt sammenspil med Ry Haller
En vigtig del af fortællingen om den nye skole er, at den opføres ved siden af Ry Hallerne. Det nye byggeri forbindes med Ry Hallerne via en "grøn passage", en overdækket gang som ifølge pressemeddelelsen fra Skanderborg Kommune også "giver rum med mulighed for markeder og andre arrangementer, hvor det er smart at være udenfor, men i ly for regn og blæst".
I planen over byggeriet er der også en mulighed for at bygge en ny multihal på 1500 kvadratmeter, som det fremgår af illustrationen herover. Det er nu op til Byrådet, om der skal findes penge til finansieringen i den kommende budgetproces.
Det er et stort håb hos Ry Hallerne, at det lykkes for politikerne at finde de penge.
- Befolkningsprognosen for Ry området siger en befolkningsvækst på 17 procent fra 2023 til 2033. Det er rigtig meget. Hvor stor en del vil bestå af familier, der får behov for fritidstilbud? For os handler det om foreningernes muligheder fremadrettet. Vi har jo foreninger muligheder fremadrettet i fokus. Vi har foreninger med venteliste, som godt kunne bruge mere plads, siger Alf Christensen, centerleder i Ry Hallerne.
Skal bygges af en gigant
Skanderborg Kommune har altså haft fire projektforslag af vælge imellem, og opgaven med at bygge den nye skole i Ry er gået til Nordstern, en fusion af de to byggegiganter CASA og KPC. Og det er et selskab, der er vant til store byggerier.
Nordstern har blandt andet haft totalentreprise på det opsigtsvækkende Unity-byggeri i Aarhus, Postbyen i København og Campus Horsens i Horsens.
Det er arkitektfirmaet CF Møller Arkitekter, der har tegnet byggeriet, og ingeniørrådgivningen står Afry for.