Hvem skal tage prisen som hele Skanderborg Kommunes bedste is? Foto: Christian Bæk Lindtoft.

☀️🍦 Finalist: Flødebolle på isen? Nej, flødebolle for sig

Det er blevet tid til at se nærmere på den næste finalist i vores store konkurrence, hvor vi skal finde ud af, hvem der laver den bedste is i hele kommunen.

Denne gang skal vi en tur på Adelgade, hvor Jens Juhl gennem mange år har huseret i Chokolade-Fabrikken.

Og vi skal høre ham forklare i detaljer, hvordan han arbejder med sin is, hvilke tanker der ligger bag, og hvad han selv mener, er med til at gøre hans is særligt god. Her er en lille teaser: Polynesisk vanille til 10.000 kr. kiloet, Carpigiani Gelato University i Bologna og forholdet mellem lufttemperatur og fedtprocent.

Du kan stemme på Jens Juhl (eller en af de andre kandidater, Kandis i Ry og Lakeside i Ry) inde i artiklen om Chokolade-Fabrikkens is.

Det kommer ikke til at skorte på lækre råvarer i dén artikel, og det kommer vi heller ikke til at mangle i den næste.

For vi vil gerne hjælpe dig med at skabe en sommerfest, hvor stort set al mad og drikke er skaffet på skanderborgensisk territorium - vi guider dig til lokale lækkerier, som du kan tage med hjem og smide på grillen, så du kan fortælle dine gæster, at alt er skaffet lokalt.

Og glem ikke vores sommeranbefalinger til lokale ferieaktiviteter til sidst i nyhedsbrevet ☀️

Rigtig god læselyst!

Billede af Christian Bæk Lindtoft
Billede af skribentens underskrift Christian Bæk Lindtoft Journalist
Hvem skal tage prisen som hele Skanderborg Kommunes bedste is? Foto: Christian Bæk Lindtoft.

Jens og hans is fra Chokolade-Fabrikken er i finalen: - Vanillen er Rolls Royce-modellen. Og det kan man altså godt smage.

Isene fra Chokolade-Fabrikken, og ikke mindst Jens Juhl, der laver dem, er blandt de tre finalister i SkanderborgLIVs store iskonkurrence, hvor vi i samarbejde med vores læsere brugere sommeren på at finde hele kommunens bedste is.

Når Jens Juhl producerer is er det med vanille fra øverste hylde, og så er han (hvem skulle næsten ellers være det?) særligt skarp til at skabe en chokolade-is, i hvert fald hvis du spørger ham selv.

Leder du efter en is med flødebolle, er det dog ikke her, du skal bevæge dig hen. For her er flødebollen et måltid i sig selv og hører derfor ikke til i en is, hvor det er isen, det hele skal handle om.

Læs om Jens Juhl og hans is og giv din stemme til den af de tre finalister, du støtter, her i artiklen.

De øvrige finalister er:

🍨 ☀️ Astrid og Susanne Munk Matthiesen, Kandis i Ry
🍨 ☀️ Pasquale Ceravolo, Lakeside i Ry

Skal Jens Juhl fremhæve én særlig trumf, som kan adskille ham fra de andre finalister i SkanderborgLIVs konkurrence om hele kommunens bedste is, peger han på en isvariant, som han ikke har set bedre andre steder. Læs om Chokolade-Fabrikkens is - og stem på den finalist, du støtter.

Obs! Du finder afstemningen samt links til artikler om de to andre finalister nederst i denne artikel.

- Is i dag smager lidt ens mange steder, fordi man bruger den samme basisblanding. Men vi er gået efter en gammel opskrift, som italienerne tog med til Amerika, da de indvandrede, og den har vi arbejdet med og fordansket.

Jens Juhl står bag ismontren i Chokolade-Fabrikken og fortæller om den isproduktion, der ligger bag indholdet i de nedkølede bokse, som kunderne kigger ned i, når de skal sammensætte en isvaffel, fra den anden side af montren.

For butikken på Adelgade i Skanderborg er nemlig blandt de tre finalister, der i SkanderborgLIVs store iskonkurrence skal kæmpe om titlen som det sted, der serverer den allerbedste is i hele kommunen.

Der er nemlig så mange, der har indstillet Chokolade-Fabrikkens is, at Jens Juhl nu er i finalen med Astrid og Susanne Munk Matthiesen fra Kandis i Ry og Pasquale Ceravolo fra Lakeside i Ry.

Nå, tilbage til fordanskningen af den ældgamle italienske isopskrift, som man altså kan smage på i Chokolade-Fabrikken.

- Her (i Danmark, red.) er det lidt koldere end i Italien, og derfor må vores is godt være lidt federe, siger Jens Juhl.

- Vi tager sødmælk og fløde og koger op med sukker og ægte polynesisk vanille. Lige nu koster vanille jo ca. 10.000 kr. kiloet, men vi bruger stadig den ægte vanille. Når det så er kogt op til 90 grader, så legerer vi det med æggeblommer og pisker det med en stavblender for at få en helt homogen masse. Så modner vi det i en tank, hvor det kører rundt i et døgn minimum. For det er lidt med is som med en sammenkogt ret - den er god i dag, men den er bare meget bedre i morgen, fortæller Jens Juhl.

Hvem skal tage prisen som hele Skanderborg Kommunes bedste is? Foto: Christian Bæk Lindtoft.

Når isen er modnet, tager Jens Juhl den over i en ismaskine, som fryser og roterer på samme tid.

- For så får man den der luftige iscreme, som hedder en gelato. Hvis man bare tager de samme ingredienser og lægger i en form, så får man en parfait, som fryser på en helt anden måde, forklarer han.

Kunsten ved at kunne lave tingene selv

Isenes smage skaber Jens Juhl selv. Der bliver ikke benyttet præfabrikerede smagsgivere, og han køber ikke en allerede færdigtilberedt smag, som han kan røre i isbasen, som er den helt klassiske vanilleis på æg, fløde, mælk og den kostbare polynesiske vanille.

Han sætter en dyd i, forklarer han, selv at tilføje autentiske råvarer, som giver en naturlig og ikke mindst, siger han, en "powerful" smag.

Når man kigger ned i boksen med rabarber-sorbet her i begyndelsen af juli er sorbeten derfor også grøn, for det var grønne rabarber, han kunne skaffe.

- Hvis det er en lakridsis, så putter vi lakrids i. Hvis det er kokosis, putter vi ristede kokosflager i for at få noter af kokos meget mere frem. Så vi rister og sylter vores ting for at få den der power i smagen meget mere frem, siger Jens Juhl.

Det siger Chokolade-Fabrikkens kunder

Her er et lille udpluk af de ord, som SkanderborgLIVs læsere har brugt, da de nominerede Chokolade-Fabrikkens is til konkurrencen:

Shila Gantzler: - Chokolade-Fabrikken laver den bedste is ever. Alt er hjemmelavet med de bedste råvarer og hjemmelavet guf. Og så får man den skønneste service. En klar vinder.

Lone Lambertsen: - Chokolade-Fabrikken i Skanderborg har den uovertrufne, bedste, hjemmelavede is med hjemmerørt guf til - og så får man den sødeste betjening.

Aiden Luna: - Uden tvivl Chokolade-Fabrikken. De har altid et godt udvalg af de lækreste hjemmelavede is i topkvalitet.

Særligt når han skal lave is med smage, der kommer fra råvarer med et naturligt højt fedtindhold, bliver isproduktionen udfordrende. Og der der det vigtigt at have sin gastronomiske teoriforståelse — eller bare praktisk anvendt kemi - på plads.

Noget han blandt andet har styrket på Carpigiani Gelato University i Bologna.

- Når vi laver chokolade-is, laver vi chokolade-is, siger Jens Juhl og peger rundt på hylderne i Chokolade-Fabrikkens omfattende sortiment af forskellige chokoladevarianter.

- De fleste — eller mange i hvert fald — laver kakao-is. For det er svært, når du skal fryse fedt, siger han.

- Hvis du putter en pakke smør i fryseren, så er den hård som sten, når du tager den ud. Det bliver hårdere end normalt. Men når vi kender formlen, og når vi ved, at chokolade er en fedtart, så regner vi ud, hvor meget fedt der er i chokoladen og i mælken og i fløden. Og vi regner ud, hvor meget sukker der skal i, for at vi holder os inden for margen, siger han og fortsætter:

- Så på den måde kan vi jo bare — eller bare og bare... Man skal virkelig vide, hvad man arbejder med, og man skal kende hver enkelt detalje. Men nu kan vi lave en chokoladeis, der smager af chokolade, men som samtidig har den bløde konsistens. Det er kunsten ved at kunne lave tingene selv.

Sådan er det hele vejen igennem med Jens Juhls is, fortæller han. At lave is med naturlige råvarer stiller krav.

Når han laver sin peanuts-karamel-is, skal peanutsene med deres høje saltindhold indkapsles af chokolade ved at blende nødderne og chokoladen sammen. Gør man ikke det, smelter salten isen. Fuldkommen som ude på vejene om vinteren.

- Varmen fra chokoladen, når det bliver blendet, gør, at chokoladen går hele vejen rundt om peanutsene, og så er det først, når du får det ind i din mund, og chokoladen smelter, at du får oplevelsen af det salte og karamellen, forklarer Jens Juhl.

Mange års udvikling bag 'Rolls-Royce'-vanille-base

I Chokolade-Fabrikken kan du få to forskellige slags guf (som de i øvrigt leverer til en af de andre kandidater i finalen, nemlig Kandis i Ry).

Du kan få enten lakridsguf eller jordbærguf. Og når du køber to kugler, får du fire, køber du fire får du otte.

- Jeg plejer at sige, at den ene kugle er den, som kunden bestiller, og den anden er den til markedsføring, siger Jens Juhl.

Men ellers er det begrænset, hvor meget ekstra snask, du kan få med i vaflen, når du går fra Chokolade-Fabrikken med en is i hånden.

Der bliver ikke serveret softice. Du kan heller ikke få krymmel, siger han, men fisker så alligevel en lille skål med krymmel op fra en hemmelig hylde under disken, som kan tage frem, hvis der skulle være et barn, der efterspørger det.

Og så kan du heller ikke få en flødebolle oveni.

- En flødebolle hos os er et måltid for sig, siger han.

- Det er en marcipanbund og et tykt lag chokolade og en rigtig skum, så når du har spist den, så er du altså færdig. Det ville være synd at putte den oven på en is. For når du har spist den, står du stadig med en is og tænker, puha, nu kan jeg ikke mere.

Hvis Jens Juhl skal udpege en særlig sællert blandt de 30 varianter, han har på lager, må det være chokoladeisen.

Og det er samtidig den trumf, som han ville smide på bordet, hvis han i de døende minutter af SkanderborgLIVs iskonkurrence skulle forsøge at afgøre den til sin fordel.

- For jeg ved, at vi laver chokolade-is. Og jeg ved, hvor svært det er for mange andre. Og jeg har ikke fundet mange, der måler sig med vores, siger han og smider så endnu et kort på bordet:

- Jeg ville nok også pege på vores vanille-is. Det er jo en fantastisk base under alle de andre isvarianter. Vores er sødmælk, piskefløde og polynesisk vanille til 10.000 kr. kiloet, og det har taget mange år at udvikle den. Det er ikke med vanille-essens, det er ikke med vanillekoncentrat, det er ikke billig vanille. Det er toppen af poppen. Det er Rolls Royce-modellen. Og det kan man altså godt smage.

Du kan afgive din stemme i konkurrencen om hele Skanderborg Kommunes bedste is i boksen nederst. Du kan læse om de andre to finalister ved at klikke på de to links herunder.

🍨 ☀️ Pasquales hjemmelavede is er i finalen: - Jeg er ikke købmand. Jeg er håndværker - og det er jeg stolt af

🍨 ☀️ Astrid og Susanne fra Ry er i finalen: Signatur-is og lokale leverandører 'er med til at gøre vores is til et hit'

Arkivfoto: Mette Mørk

Guide: Sådan skaber du en sommeraften med mad og drikke fra dit lokalområde

SkanderborgLIV-journalist Simon Bojsen vil gerne holde en grillfest - men han har givet sig selv et benspænd:

Alle råvarer skal - så vidt muligt - komme fra Skanderborg-området.

Læs med her og få samtidig en guide til, hvordan du skaber en grillfest, hvor mad og drikke bliver til med udgangspunkt i lokale delikatesser.

Med den danske sommer følger også lækre danske råvarer. Måske følger der også en grillfest med. I denne guide viser vi dig vej til dit lokalområdes helt ideelle grillfest-ingredienser.

Jeg vil holde en grillfest. Men jeg har lavet et benspænd for mig selv. Varerne skal komme fra lokalområdet. Det behøver ikke at være lokalt produceret, men det skal forhandles lokalt, og det skal helst være noget der er unikt.

I denne artikel kan du læse mit bud på, hvad du skal have med til festen, og hvor i lokalmiljøet du kan finde det.

Det er ikke alle stederne, der ligger inden for kommunens grænser, men en lille smuttur til en nabokommune skal der også være plads til.

Frugt og grønt til salat og grill

Måske skal din aften være vegetarisk. I alle tilfælde er der sikkert brug for frugt og grønt. I mine øjne er det friske og det grønne en essentiel del af en god grillfest. Lækre, friske, sprøde grøntsager i salater, aubergine og asparges på grillen og et fad med frisk frugt.

Oksegårdens Grønt: Gunhild anbefaler rød og grøn spidskål

Lige inden man kommer ind i Ry fra Skanderborg-siden ser man den straks ved rundkørslen ved Firgårde.

En stor træbod på en holdeplads til højre for rundkørslen.

Denne bod var tæt på at komme på listen over gårdbutikker i min tidligere artikel om gårdbutikker, men selvom den er stor og har et bredt udvalg, bibeholder den alligevel sin charme og tilgængelighed som vejbod.

Gunhild Sørensen og hendes mand ejer boden.

Her leverer de frugt og grønt til boden næsten hele året rundt. De er særligt stolte over deres store udvalg af frugt og grøntsager. De mener selv, at en af grundene til deres succes med vejboden ligger i, at deres produkter er meget friske. Det meste kommer fra dag til dag.

I boden kan man købe stort set alle slags grøntsager, der kan produceres i dansk jord.

Hvis Gunhild selv skal fremhæve noget til grillfesten, mener hun, at deres røde og grønne spidskål er oplagt til en frisk salat.

Kødet

Selvom salaten er lækker, og mange grøntsager klarer sig godt på en glohed grill, skal du ikke snydes for et par animalske anbefalinger. Der er meget forskelligt, der passer til en grillfest. Både på og uden for grillen.

Skovgaard Gårdbutik, Horsbjergvej 1, Them

Det er måske lidt mere end en smuttur over kommunegrænsen, men Skovgaard Gårdbutik er helt sikkert et besøg værd.

Det er en veldrevet gårdbutik, med et bredt udvalg af varer, men jeg vælger at holde fokus på kød til grillen. Med et fuldt sortiment af oksekød og kalvekød er det svært ikke at finde noget at tage med hjem. Derudover har Skovgaard også egne frilandsgrise.

På gården har de eget slagteri, så vejen fra mark til køledisk er ikke særlig lang. På Skovgaard ved de også, at det er grillsæson. Blandt andet kan man købe okse-spareribs, grillsteaks, hjemmelavede grillpølser og porchetta der er klar til at komme på grillen.

Og når du alligevel er i Them, kan du jo slå et smut forbi mejeriet og få dækket dit ostebehov.

Det Lille Røgeri, Gudenåvej 48, Voervadsbro

Kan du lide fisk, skal du helt sikkert slå et smut forbi Det Lille Røgeri.

Delikatessebutikken har eget røgeri, og udvalget er meget bredt. Om du er på jagt efter varmrøget laks eller hjemmerørt krebsehalesalat, så er det på hylderne i delikatessen.

Med deres gamle røgeovn benytter Det Lille Røgeri sig af gamle principper, hvor der ikke er elektroniske målere.

- Vi mener, at man kan smage det i vores produkter, for man skal hele tiden holde øje med fiskene i røgeovnen, og det handler om at føle sig frem til det helt rigtige slutresultat, forklarer Magnus Bjørk, der er kok og slagter hos Det Lille Røgeri.

Butikken er et besøg værd, både for det brede udvalg af undervandsdyr, men også, fordi der er mange andre ting på hylderne.

Lækre oste, øl fra Virklund Bryghus og spanske specialiteter er bare nogle af de ting, der er at finde i den fine butik.

Kokken, Magnus Bjørk, anbefaler, at man køber deres varmrøgede laks.

- Den passer godt i en frisk salat, eller man kan lave laksebruschetta, hvor man lige griller nogle brødstykker og putter laks og friske grøntsager på, siger han.

Drikkevarer til hele selskabet

Når menuen er planlagt, skal der selvfølgelig også noget på bordet til at skylle ned med. Om du er til øl, vin, saft eller noget helt andet, så er mulighederne mange i Skanderborg Kommune.

Vin fra Møllebrogaard, Christiansmindevej 21, Skanderborg

I gårdbutikken kan man købe mousserende æblevin og deres egen rosé.

Vinene er frugtvine baseret på gårdens egne æbler. Den mousserende er let og boblende, og den er 24 måneder om at blive serveringsklar. Her gennemgår den en lang række processer, hvor den blandt andet får lov til at gære med bunden i vejret.

De beskriver selv tilblivelsen af vinen sådan her. 

"Vinene starter som frisk frugtmost, der fermenteres i små partier til basisvine. Sparkling opstår ved andengæring på flaske efter klassisk metode kaldet “Methode Traditionelle”. Herefter hænger vinene på hovedet i “pupitre”-reoler, så restgær fra fermenteringen bundfældes i flaskehalsen."

Cider fra Horn Cider, Skovsrodvej 50, Låsby

Kristoffer Vangsø er manden bag Horn Cider. Med en opvækst som bondesøn på landet har han kastet sig over produktion af frugtvin og cider på danske æbler.

Han forklarer selv, at han gør en dyd ud af håndværket og stræber efter at bruge de bedste råvarer muligt.

Med et udvalg af fem forskellige vine og én cider, må der være noget for en hver smag. Procenterne varierer fra 0,75 til 15 procent. Om du vil have noget let og perlende, eller noget med mere spark i, burde det være til at finde hos Horn Cider.

Det er muligt at købe cideren i forskellige butikker og restauranter i hele landet, men man kan også komme ud til Kristoffer og handle med ham efter aftale.

Ølmejeriet, Alhøjvej 2, Stilling

Bryggeriet startede i 2005 som et fælles projekt mellem de nuværende brygmestre, Peder Bloch-Larsen og Torben Iversen, hvor formålet var at skabe godt velbrygget øl til danskerne.

De mente selv at udvalget var for smalt, og der skulle noget mere smag til.

Efter flere års bryggeri i deres private køkkener, blev behovet for mere plads for stort, og de to brygmestre flyttede produktionen til det gamle mejeri i Stilling i 2019.

Øllene forhandles flere steder i Østjylland, men man kan også kontakte bryggeriet, hvis man vil have en ølsmagning eller se, hvordan det bliver til. IPA, brown ale og porter er bare nogle af de varianter, Ølmejeriet producerer.

Det ekstra pift til festen

Nu er vi ved at være i mål med mad og drikkevarer, men der mangler lige de sidste småting, før du får skabt dig en fuldstændig mindeværdig aften.

Græske Specialiteter

Dorte Andersen elsker Grækenland, og det synes hun også, at du burde.

Hun har selv boet i Grækenland, og da hun kom hjem, skabte hun sin forretning.

Her finder du alt hvad hjertet begærer til at peppe din marinade eller din salat op. Hos Græske Specialiteter kan man få olivenolie, oliven, soltørrede tomater, urter, honning og meget mere.

Græske Specialiteter har ikke selv en butik, men de leverer deres produkter til flere forskellige steder rundt i hele landet. Derudover har de en hjemmeside, hvor man kan bestille fra.

Dorte Andersen er også klar på at byde på smagsprøver i hendes lager, hvis man gerne vil vide, hvordan tingene smager, inden man bestiller dem.

Made By Dig og Mig, Gjesingvej 10, Skanderborg

I deres lille selvbetjeningsbutik gør de sig mest i brugskunst og og hæklet legetøj, men man kan også købe hjemmelavede dressinger og olier til salaten eller marinaden.

Produktionen er ikke stor, men produkterne er unikke både i udseende og smag. Der er blandt andet en eddikedressing med titlen "Rød Frugt" og ramsløg olie. Derudover kan du også købe hjemmelavet syltetøj.

- Hvis jeg selv skulle fremhæve noget, der passer til grillfesten, så skulle det være "Rød Frugt". Den går vildt godt til en frisk sommersalat. Den er meget vanedannende, siger Lotte Skov, der selv laver produkterne, man kan finde i boden.

Vestermølle maler mel

På Vestermølle maler møllelauget deres eget mel. Det gør de så godt, at det er blevet kaldt Danmarks bedste mel af en brødforsker fra Københavns Universitet.

Det er godt nok nogle år siden, at melet fik den titel, men jeg er sikker på, at det stadig er en meget god omgang mel, man får.

På grund af den langsomme proces hvor melet bliver malet på stenkværn, der får sine kræfter fra møllen og vandet i mølledammen, er der næsten intet svind af næring og værdi i melet.

Melet kan købes på Vestermølle Museum eller i restauranten.

Vidste du? 🤔

Skanderborg er i dag kommunens klart største by med 20.079 indbyggere.

Men vidste du, at Ry allerede på Reformationstiden figurerede som købstad? Ifølge eksperter må Ry derfor regnes som "den første egentlige by i den nuværende kommune".

Allerede før reformationstiden blev der afholdt marked tre gange årligt i Ry, som tiltrak mange folk på grund af en hellig kilde omtrent 1 km vest for valfartskirken Sankt Sørens Kirke.

Markedet var ejet af Øm Kloster og var led i den "lukrative jyske heste- og okseeksport".

Kilder: Trap Danmark og Danmarks Statistik.