100 nye boliger på vej: Det er klimavenligt at bygge højt, men hvad siger naboerne?
Lokalplanforslaget for et nyt boligområde på Brunhøjvej i Ry er nu til offentlig høring, efter en femårig udviklingsproces med flere revisioner og tilpasninger til politiske bekymringer om byggehøjden.
Projektet omfatter 90-100 boliger, der fordeler sig på maksimalt fire etager mod Brunhøjvej, og der er allerede interesse fra borgere, der gerne vil have en bolig.
Politikere er delt i deres holdninger til højden af byggeriet. Nogle mener, at det er for højt.
Det er ikke hverdagskost med en lokalplan for 100 nye boliger i Ry. Og vejen hertil har været lang. Men nu er et lokalplanforslag for et nyt boligområde på Brunhøjvej i Ry endelig sendt i offentlig høring. Det er ejendomsudvikleren Bo Lynggaard, direktør i Ry Byudvikling, der står bag projektet. Projektet har været fem år undervejs og er blevet revideret flere gange.
- Det har været en lang proces, men det er også en vigtig grund med en central placering. Vi har gjort en del for at tækkes de indspark, der er kommet fra de forskellige udvalg, blandt andet ved at arbejde med de trafikale udfordringer, disponeringen af grunden og friarealer, men også mangfoldigheden i boligtyperne, siger Bo Lynggaard fra Ry Byudvikling.
Projektet på Brunhøjvej 8-10
Ry Byudvikling vil opføre 90-100 boliger af varierende størrelse – mellem 60 m² og 100 m², i én til to etager – fortrinsvis mindre boliger.
Boligbebyggelse i maksimalt 4 etager/16 meter mod Brunhøjvej og mod nord, samt maksimalt 3 etager/12 meter mod den offentlige sti langs vestsiden af lokalplanområdet.
I et tidligere projektforslag var der lagt op til bebyggelse i op til 5½ etage. Det er undervejs i processen blevet skaleret ned til 3½-4 etager, blandt andet på grund af bred politisk uenighed. Der er nu bredt politisk flertal for de 3½-4 etager, men da sagen blev drøftet på sidste uges byrådsmøde gav en lille håndfuld politikere dog udtryk for, at de stadig synes, byggeriet er for højt.
Kan du forstå, at der er politikere, der er bekymret for højden på projektet?
- Selvfølgelig skal der sættes ord på bekymringerne, og politikerne favner jo forskellige befolkningsgrupper i byen. Men jeg synes også, at man skal have for øje, at det er bæredygtigt at bygge i højden. Og vi ønsker jo i samfundet, og i Skanderborg Kommune, at bygge mere bæredygtigt. Vi får et lavere CO2-aftryk per kvadratmeter ved at bygge i højden, siger Bo Lynggaard.
- Der findes ikke en objektiv sandhed, men...
En af de politikere, der ikke er begejstret for højden på det byggeri, Ry Byudvikling har på tegnebrættet, er Claus Leick fra SF, formand for Klima, Miljø- og Planudvalget. Han har fulgt planerne om et boligområde på Brunhøjvej i mange år efterhånden, og han hilser udvikling i området velkommen.
- Det er et sted, som er oplagt til byfortætning - og vi skal arbejde med byfortætning. Vi kan ikke blive ved med at inddrage åbent land, for så ender Ry og Skanderborg med at vokse sammen. Vi er nødt til at tænke i, at hvis vi skal være flere, skal vi bo tættere, og i forhold til klimaet er det jo rigtig klogt at gøre det, siger Claus Leick, der selv er bosiddende i Ry, og slår fast:
- Projektet er supergodt, og man vil fjerne et gammel bogtrykkeri som ikke pryder og lave noget nyt. Jeg har faktisk presset på for, at der skal ske noget på grunden.
Så langt så godt. Og hvad højden angår erkender Claus Leick, at der ikke findes en objektiv sandhed for, hvad der er for højt, og det er et spørgsmål om smag og behag.
- Men der er forskel på fire etager på Adelgade og fire etager i et område, hvor der er relativt lavt byggeri omkring. Der bor jo nogle mennesker i forvejen, og vi skal byfortætte på en måde, så dem, der allerede bor der, gerne får noget, der hænger sammen og kan passe til det område, der er der i forvejen. Vi har haft mange sager, hvor vi på forhånd har defineret, hvor højt man må bygge, og så er der ikke så meget at gøre ved det. Men her har vi ikke på forhånd defineret det, så vi har haft en mulighed for at styre det. Og jeg synes, det her snit er for højt, mener Claus Leick.
I dialog med blandt andet den lokale skole
Ry Byudvikling står også bag et andet projekt i byen, nemlig Solgården på Skanderborgvej i Ry som består af 16 helt centralt beliggende lejligheder som også når op i 3½ etage. Og Bo Lynggaard siger, at den melding han får fra flere politikere og forvaltning er klar.
- Der er et ønske om mere etagebyggeri i Ry, for det er der faktisk ikke så meget af, og der er også mangel på mindre boliger. Og Brunhøjvej er en god placering til et etagebyggeri. Det ligger midt i det, vi kalder hverdagens centrum, og det giver mening at byfortætte her, hvor borgerne kan gå rundt til mange ting i stedet for at skulle køre, siger Bo Lynggaard fra Ry Byudvikling og påpeger blandt andet nærheden til dagligvarebutikker.
Claus Leick, og flere af de andre byrådspolitikere, der udtrykte reservationer omkring projektet, gjorde det blandt andet af hensyn til naboerne. Høringsfasen vil vise, om naboerne gør indsigelser, men Bo Lynggaard fortæller, at han allerede har været i dialog med nogle af omkringliggende institutioner i form af Gudenåskolen samt en nærliggende andelsboligforening.
- Vi har talt en del med skolen på den anden side af vejen, for vi har jo nogle fælles interesser i forhold til trafikken. De har længe forsøgt, uden held, at få et fodgængerfelt, men nu ved vi, at der kommer et fortov i forlængelse af vores projekt, så det vil også være med til at skabe noget tryghed, siger Bo Lynggaard.
Han mener ikke, at de nærmeste naboer vil opleve de store gener i forhold til eksempelvis skyggevirkninger eller støj.
Allerede interesserede på venteliste
Claus Leick ser i lighed med Bo Lynggaard frem til at se, hvad der står i de høringssvar, der i de næste seks uger tikker ind i kommunens brevkasse. Han forstiller sig ikke, at der bliver lavet væsentligt om i projektet og var faktisk overrasket over at se andre politikere med de samme forbehold for højden, som han selv. Han havde foretrukket projektet en etage lavere.
- Da vi sidst reviderede kommuneplanen, var vi jo faktisk inde og justere på de tilladte højder flere steder. Men det er svært, for står man på Adelgade i Skanderborg og ser på et hus i fem etager, virker det måske ikke så højt. Men står man på en vej, hvor der er en etage eller halvanden, virker det jo højere. Men der har folk jo forskellig syn på tingene, og det har borgerne også, siger Claus Leick.
Forstår du ikke også godt, at en udvikler gerne vil have mest muligt ud af sin investering ved for eksempel at bygge højere?
- Jo, det kan jeg godt forstå, men det er jo ikke vores opgave som kommune at forholde os til økonomien i det. Når vi laver en lokalplan, så er det ikke kun en plan for en udvikler, men også et værn til glæde for naboerne, der bor der i forvejen. Vi skal repræsentere lokalsamfundet og stille de rette krav i forhold til højde, trafik og så videre, lyder det fra Claus Leick.
Noget tyder i hvert fald på, at det ikke bliver svært at finde folk, der vil bo i de boliger på Brunhøjvej, som Ry Byudvikling skitserer.
- Jeg får henvendelser fra folk, der er interesseret i en bolig, og vi begynder at oprette en venteliste allerede nu, siger Bo Lynggaard.
Han forventer, at man i løbet af 2026 kan gå i gang med byggeriet, men kan ikke gå i flere detaljer på nuværende tidspunkt.