Postyr er blevet en lokal succes: - Det er helt anderledes at drive restaurant i Skanderborg
Ejerne er lokale. De ansatte er lokale. Stamgæsterne er lokale.
Restaurant Postyr er på alle måder blevet "meget lokal" i Skanderborg, og derfor adskiller den sig milevidt fra Mammen-parrets andre restauranter i Aarhus.
Men de er stadig ikke helt i mål - og der er mange planer på tegnebrættet, forsikrer det driftige par.
De hvide kokkekitler svæver nærmest rundt i det allerede travle køkken, der åbenbarer sig bag mørkeblå fliser, når man træder ind i restauranten. Det er en time før åbning, og klargøringen til dagens hundredevis af gæster er godt i gang.
Det er nu et år siden, Postyr første gang slog dørene op i Lille Nyhavn, og siden da er det gået stærkt, fortæller iværksætterparret bag.
- Der har virkelig været fart på. Det tog totalt røven på os. Altså vi forventede travlhed, men var lidt bekymrede for, om det ville stilne af efter nogle måneder. Men det gjorde det bare aldrig, fortæller Louise Mammen.
32.000 spisende gæster har været i gennem det første år. Og det var først i februar – ni måneder efter åbning – at der var muligt at komme ind fra gaden og få et bord om aftenen. Indtil da var alt booket lang tid på forhånd.
Antallet af gæster er en helt anden størrelse, end parret er vant til at arbejde med i deres andre restauranter i Aarhus. Og det er en af grundene til, at dét at drive Postyr og at drive restaurant i Skanderborg har været noget andet.
- Det er helt anderledes at drive restaurant i Skanderborg, udbryder René Mammen.
For med stamgæsterne, de skanderborgensiske ansatte og den lokale opbakning er Postyr blevet en helt anden restaurant, end de andre.
- Det er som om, det ikke kun har været vores ønske, at Postyr skulle blive en succes. Det har været hele byens, siger Louise Mammen.
En lokal restaurant med lokal ånd
René og Louise Mammen var blot 24 og 25 år gamle, da de i 2005 åbnede deres første restaurant i Aarhus.
Substans var en fiks idé, de fik, da de gik forbi et tomt lokale på Frederiksgade. Uden en krone på lommen var de hurtigt i gang og bare fire dage efter overtagelse, serverede de mad til gæster uden at have hverken gryder, pander eller forberedt noget af maden på forhånd, og når gæsterne var gået, sov parret på en madras i mellemgangen, fortalte de til et i et interview med Aarhus Stiftstidende fra 2022.
Ti år senere fik de deres første Michelinstjerne. Undervejs var de flyttet til Skanderborg i 2008, da de skulle have deres første barn. Siden er to mere – både restauranter og børn – kommet til. The rest is history, som man siger.
Louise og René Mammen
Indehavere af Michelinrestauranten Substans på Aarhus Ø, Pondus ved Åboulevarden samt Postyr i Skanderborg.
René er uddannet kok og tjener. Louise er autodidakt inden for branchen.
Parret bor i Skanderborg Bakker med deres tre børn på 10, 13 og 16 og en hund.
Substans åbnede i 2005 og fik sin første michelinstjerne i 2015. Dengang var Substans sammen med Frederikshøj og Gastromé de første restauranter uden for København til at få en stjerne.
Substans gentog bedriften og fik en michelinstjerne både i 2016, 2017, 2018 og 2019. Parret måtte undvære stjernen i 2020, men genvandt den i 2021.
I 2013 åbnede René og Louise søsterrestauranten Pondus.
I slutningen af 2024 åbnede parret en ny restaurant i boligbyggeriet Lille Nyhavn i Skanderborg.
René har desuden Youtube-kanalen ’Køkkenfandango’, som opstod under corona, samt deltaget i bilpodcasten Graus Garage.
Louise Mammen deltog i 2023 i Robinson.
- Det var totalt tilfældigt, vi landede i Skanderborg. Men i dag elsker vi det. Nu er vi jo bare fra Skanderborg, siger Louise Mammen.
Det er her, de bor og skal blive, er de enige om. Måske med et lille stop i udlandet.
- Nu har vi boet her i 16 år og kender en del. Selvom vi godt kan savne bylivet i Aarhus – og undre os over, der ikke er mere i Skanderborg – så er det et godt og trygt sted for vores børn at bo og vokse op. Og nu er det jo virkelig fedt, at folk vi kender fra træning, badeklubben og forældre fra skolen også kommer og hilser på os på Postyr, siger René Mammen.
Louise Mammen arbejder på Postyr tre dage om ugen, og lægger ikke skjul på, at hun nyder et liv med mere tilstedeværelse i sit lokalmiljø, hvor hun efterhånden kender mange af stamgæsterne – og de kender hende.
- Jeg hygger mig meget med den lokale følelse, der er på Postyr. Flere kommer tilbage 2-3 gange på en uge og folk spørger tit, om ikke der snart kommer nye retter på kortet, fordi de er igennem det hele, selvom vi synes, at skifter hele tiden, siger Louise Mammen.
Det er en anden forskel fra at drive restaurant i Aarhus, fortæller René Mammen. Flere har en holdning til maden:
- Der er mange flere, der har en holdning til, hvordan en god burger skal være, end til en helt speciallavet michelin-menu, siger René Mammen.
- Det er en helt anden type af gæster, vi har på Substans, hvor konceptet er skræddersyet. Gæsterne kommer for at få en oplevelse og prøver det måske få gange i deres liv. Målet på Postyr har hele tiden været at skabe en hyggelig atmosfære med god mad. Her skal det være meget mere alsidigt. Og det er vi ikke helt i mål med endnu – men vi er godt på vej.
Q&A om Skanderborg
Hvad er det bedste/smukkeste sted i Skanderborg?
- Lille Nyhavn, uden tvivl. Det er jo et sted, man kan se, uanset hvor du er. Det er nærmest blevet byens varemærke, svarer Louise.
- Det er nok Hundeskoven. Jeg elsker roen, så der kommer jeg med vores hund hver dag, siger René.
Hvor kan I anbefale at spise/drikke i Skanderborg Kommune (udover Postyr)?
- Så skal det være på Lyngdal i Gl. Rye ude ved Anita, siger René.
- Og ellers holder vi meget af at få et glas vin ved La Klas, supplerer Louise.
Hvad mangler Skanderborg?
- En bro fra Lille Nyhavn til byparken. Generelt at midtbyen er bedre forbundet. Jeg savner noget byliv, siger Louise og fortsætter:
- Se de fantastiske trapper herude foran Lille Nyhavn. Solen står på hele dagen med en fantastisk udsigt, men her er aldrig nogen. Det samme nede ved bybadet. Hvorfor er den ikke fyldt med folk, der drikker øl og spiser is? Hvis det var i Aarhus, ville det være plastret til med mennesker.
Ligeledes er der mange af de ansatte i restauranten, der er lokale. Blandt andet deres egne to børn, Frede på 13 i opvasken og Alma på 16 i serveringen, mens både venners børn og lokale gymnasieelever også hjælper til. Således er Postyr, som de siger, blevet "one big happy family" - og den første af deres restauranter med uuddannet personale.
- Det var svært fra starten, fordi alle var helt nye. Der var tit en lang kø i døren - og det gav sommetider noget brok. Jeg er helt ærligt imponeret over, at de ansatte ikke bare smed håndklædet i ringen, men de klarede det så godt og er blevet vildt dygtige i dag, siger Louise Mammen.
Nærmest en sygdom
I Østjylland er både René og Louise Mammen efterhånden velkendte ansigter. Hvis ikke man kender dem som michelinstjerner, så måske fra Renés YouTube-kanal eller Louises medvirken i Robinson. Føler de sig selv som "kendisser"?
- Nej! Udbryder de i kor uden tøven, da jeg spørger.
Det er tydeligvis ikke dét, der er drivkraften for dem. Selvom Louise egentlig godt vil lave mere tv, og René da ikke ville sige nej, hvis de ringede fra Masterchef eller Over Atlanten.
Det er de gode oplevelser, der driver dem.
Derfor rejser de meget som familie, fortæller de. Ikke charterture – lige udover den årlige sommerferie til Gardasøen – men ture, hvor de er på oplevelse. Til New York, på backpacker-rejse i Nordthailand, vandretur på Island og ud at sove i junglen i Cambodia.
Det er de backpackrejser, de ikke fik, da de var unge. I stedet skyndte sig ud i livet som restauratører, hvilket de ærgrede sig over i førnævnte interview med Stiften. Hvorfor havde de så travlt, spurgte de sig selv dengang.
Så hvordan går det så med travlheden i dag?
- Det går godt, smiler René Mammen. Underforstået, de har travlt som sædvanligt.
- Vi får mange ideer, begge to. Det er nærmest lidt en sygdom. Vi kan godt have en enkelt dag med ro på, men der skal ikke gå mere end to-tre dage, før vi er på vej til at flytte til Lissbon eller at åbne en grillbar, griner han.
Sommetider er der også ideer, der virkede gode, men pludselig ikke var så sjove, når de skulle udføres et halvt år senere, indvender han.
Hvad er så jeres næste vilde ideer?
- Der ikke nye restauranter på tegnebrættet lige nu, men vi har masser af ideer for Postyr, siger René Mammen.
Da de for nylig lavede Substans-takeover på Postyr, var det en kæmpe succes. Det var nærmest udsolgt med det samme. Derfor vil de lave flere events. Quizaftener, wine-makers, ølsmagninger og lørdagsjazz på torvet. Der skal være mindst ét event om måneden, siger Louise Mammen.
- Hvis ikke man er i udvikling, så er man i afvikling. Det mener jeg virkelig. Man skal kæmpe for ikke at gå i forfald som mennesker, siger Louise Mammen og tilføjer.
- Det er meget "os" at sige ja til ting, derfor støtter vi også hinanden og hjælper hinanden i mål, for man får jo kun de oplevelser, man siger ja til.