Biogasanlæg kan give tung trafik og blokere udsigt i Skanderborg: Kommunen er bekymret
Skanderborg Kommune udtrykker bekymring for et kommende biogasanlæg i nabokommunen Odder, især hvad angår trafikbelastningen med en forventet stigning i lastbiltransporter fra Skanderborg.
Udsigten fra Skanderborg Bakker og stationen kan også blive påvirket af anlægget, hvilket kommunen mener Odder burde have adresseret i miljøvurderingen.
I Odder mener borgmesteren ikke, at de på nuværende tidspunkt burde have undersøgt de mulige konsekvenser for Skanderborg.
Selvom det er i nabokommunen, så er der flere grunde til at være bekymret over planerne for et biogasanlæg i Torrild.
I hvert fald hvis man læser et høringssvar, som byrådet i Skanderborg (undtagen Alternativet) netop har vedtaget at sende til Odder Kommune.
Den første – og nok også største – er trafikken. De fleste transporter til og fra et biogasanlæg ville være lastbiler, og Odder Kommune har tidligere regnet med, at 40 procent af lastbilerne ville komme fra Skanderborg Kommune. Det betyder en større mængde tung trafik end tidligere på kommunens veje.
Den anden er udsigten. Fordi man i dag kan se vindmøllerne ved Torrild fra Skanderborg Station og Skanderborg Bakker, er kommunen bekymret for, om et kommende biogasanlæg vil "påvirke de visuelle oplevelsesmuligheder i dallandskabet" og udsigten fra bakkerne og stationen.
Den tredje er lugten. Specifikt fordi Gjesing Mejeri, der er ejet af Arla, ligger tæt på, og lugtgener muligvis kan påvirke mejeriprodukternes smag og kvalitet.
Alle bekymringerne har administrationen i Skanderborg Kommune bragt op i to tidligere høringssvar med et klart ønske om at få dem undersøgt og belyst.
Mangelfuldt beskrevet
Men nu har Odder Kommune offentliggjort en miljørapport, der går i tråd med forslagene om at ændre kommune- og lokalplaner, så biogasanlægget kan placeres. Kommunen har dog stadig ikke en konkret ansøgning til at etablere anlægget, men vil udpege områdets formål til at være biogas.
Og selvom Skanderborg Kommune ad flere gange har gjort opmærksom på bekymringerne, er de ikke kommet med – eller i bedste fald mangelfuldt beskrevet, som formanden for Klima-, Miljø- og Planudvalget Claus Leick (SF) siger.
Skanderborg Kommune og de bekymringer, der er dukket op omkring biogasanlægget, er slet ikke blevet inddraget nok, og derfor har de bedt politikerne om at behandle høringssvaret, lyder det:
- Vi skal jo ikke have en lang diskussion omkring det – selvfølgelig skal en nabokommune lytte til det, en anden nabokommune siger, så det er jo bare en ekstra runde, hvor det politiske system også kommer ind over, siger Claus Leick.
Det nyeste høringssvar har derfor fået borgmester Frands Fischers underskrift i et håb om, at Odder Kommune i fremtiden også vil belyse, hvilke afledte konsekvenser biogasanlægget får for Skanderborg Kommune. Uden at Skanderborg tager stilling til, om man bakker op om et biogasanlæg.
"Betydelig forøgelse" af lastbilstrafik
Netop Frands Fischer fremhævede især de trafikale konsekvenser og de visuelle påvirkninger.
For ifølge høringssvaret har indledende tal fra Odder Kommune lydt på, at der vil komme 60 ekstra lastbilstransporter per dag per uge, og at cirka 40 procent vil komme fra Skanderborg Kommune.
Da størstedelen af landbruget i Skanderborg Kommune ligger i den nordlige del, vil den mest sandsynlige vej til et nyt biogasanlæg gå gennem Skanderborg by ad Låsbyvej, Ladegårdsbakken og Oddervej.
Samtidig vil en ny omfartsvej muligvis inddrage rundkørslen nord fra Gjesing, og især Nygårdsvej kan blive belastet.
Alt sammen en "betydelig forøgelse", som Skanderborg Kommune kritiserer Odder for ikke at redegøre for i miljørapporten.
-Vi har ikke mulighed for at vurdere hverken trafiksikkerhed eller belastning af vores vejnet uden en redegørelse, hvilket vi finder utilfredsstillende, lyder det i det seneste høringssvar, som Frands Fischer har underskrevet.
Borgmester er uenig
De mulige visuelle påvirkninger fra Skanderborg Kommune er heller ikke visualiseret i redegørelserne fra Odder Kommune, der i stedet har haft fokus på to andre fotopunkter.
Også her er der klar kritik fra Skanderborg:
- Det er vigtigt for os at kunne vurdere den landskabelige påvirkning og det har vi ingen muligheder for med det der fremgår af miljørapporten, hvilket vi anser som en væsentlig mangel i materialet.
SkanderborgLIV har forholdt både formanden for Udvalget for Klima og Plan i Odder Kommune og Teknikchefen kritikken. Sidstnævnte henviser til, at Odder har sendt et forklarende svar til Skanderborg Kommunes administration.
Men overfor TV2 Østjylland er Odders borgmester Lone Jakobi (S) ikke enig i kritikken.
- Jeg kan da godt forstå, at de er nysgerrige på, om der kan være miljømæssige konsekvenser ind i Skanderborg Kommune. Og det vil blive belyst i en miljøkonsekvensrapport, som er et af de næste skridt, der sker på rejsen frem mod etablering af sådan et biogasanlæg, siger hun.
Hun mener ikke, at de på nuværende tidspunkt burde have undersøgt for mulige konsekvenser ind i Skanderborg Kommune.
- Den miljøvurdering, der er udsendt på nuværende tidspunkt, handler om det planmæssige grundlag, fortæller Lone Jakobi.