Hvem laver Skanderborgs bedste is? Vi spurgte en ekspert - og der var ingen tvivl
Sammen med gelatoekspert Michelle Smith har vi smagt os gennem seks lokale issteder. Her er vinderen – og den is, du roligt kan springe over.
Med den for tiden sydeuropæiske varme, der har ramt det ganske danske land, er der intet som en kold, velsmagende is.
Men hvor skal man tage hen?
Sammen med is-ekspert Michelle Schmidt, der er stifter af Mammis Gelato i Aarhus og Silkeborg, har vi smagt os gennem Skanderborgs bedste bud på gelato, guf og kugler i jagten på den is, der faktisk leverer både smag, konsistens og value for money.
Sådan har vi gjort
- Vi har testet seks issteder i Skanderborg og omegn: Chokolade-Fabrikken, Paradis Is, Kasa, Doris, Lakside og Bjerghytten.
- Ved hvert sted smagte vi på tre forskellige isvarianter - chokolade alle steder - samt guf, hvis stedet tilbød det. Vi vurderede efter smag, konsistens og value for money. Undervejs talte vi også om råvarer og håndværk.
- Panelet bestod af SkanderborgLIVs Maria Neergaard Lorentsen og Johanne Jedig Wejse samt isekspert Michelle Schmidt, medstifter af Mammis Gelato og uddannet ved Gelato University i Italien.
- Alle tre gav hvert sted en karakter for hvert kriterie fra 1 til 10. For at vægte den faglige vurdering talte Michelles karakter dobbelt, mens de to øvrige dommeres karakterer talte enkelt. Stedernes endelige karakter er beregnet som et vægtet gennemsnit af de tre vurderinger.
6. Paradis: Det største navn leverer testens største skuffelse
Karakter: 1,25 ud af 10
Pris: 33 kr. for 1 kugle, 45 kr. for 2 kugler, 53 kr. for 3 kugler. Guf/mousse: 10 kr.
Vores samlede pris: 63 kr.
Paradis er nok den iskæde, flest kender, så forventningerne var høje.
De blev hurtigt gjort til skamme. Allerede guffen skuffer og smager ifølge Michelle Schmidt af en pulverblanding.
- Den ser sjov ud. Men den smager ikke af noget, siger hun.
Vi smager Dubai-chokolade, chokolade og citron, eftersigende lavet på citroner fra Sicilien. Sidstnævnte smager dog nærmere af citronsaft på flaske og med en meget bitter eftersmag - dog med en god konsistens.
Dubai-isen skuffer også. Den karakteristiske crunch er der, men smagen mangler helt den fyldige pistacie- og chokoladeoplevelse, man forventer.
- Dubai-chokolade blev verdenskendt på sociale medier i 2024. Det særlige er kataifi – ultratynde tråde af hvededej, som ristes sprøde og vendes i pistaciecreme. Det er de sprøde dejtråde, der giver den karakteristiske crunch, som også er rykket med over i mange Dubai-inspirerede is.
Men chokoladeisen er testens største skuffelse.
- Det er lavet på en kakao, ikke chokolade. Endda en dårlig kakao, lyder dommen fra Michelle Schmidt.
En anden sammenligner den med Nesquik, og flere får lyst til vand bagefter.
Paradis lover italiensk is, men leverer ikke i forhold til prisen. Resultatet er testens klare sidsteplads.
5. Bjerghytten (Bravissimo): Flot udsigt, middelmådig is
Karakter: 2,75 ud af 10
Pris: 34 kr. for 1 kugle, 44 kr. for 2 kugler, 54 kr. for 3 kugler. Guf: 4 kr.
Vores samlede pris: 58 kr.
Bjerghytten på Himmelbjerget sælger is fra Bravissimo, og oplevelsen er fra start lidt blandet.
Guffen, der er hjemmelavet, er udmærket, men har en mærkelig eftersmag.
Vi smager hyldeblomst, pistacie og chokolade. Hyldeblomstisen smager meget af saft – mere købt end hjemmelavet. Pistacieisen får den hårdeste kritik. Den er meget grøn, og ifølge Michelle Schmidt et tydeligt tegn på, at der ikke er brugt ægte pistacienødder.
- Det smager mere af pistaciearoma og marcipan end af pistacie, siger Michelle Smith.
- Derfor er pistacieis så svært at lave:
Ægte pistacieis er lavet på ristede pistacienødder, som blendes til en pasta. Smagen er intens og nøddeagtig. Farven er typisk afdæmpet grøn eller næsten beige.
Ifølge Michelle Schmidt afslører meget grøn pistacieis ofte, at der er brugt aroma og farvestof frem for pistacienødder. Det giver en mere marcipanagtig smag, som mange danskere forbinder med pistacie, men som ligger langt fra den ægte vare.
Chokoladeisen er bedre, men stadig uden at skille sig ud.
Overordnet mangler isen fylde og den runde konsistens, man forventer af god gelato. Smagen fejler ikke noget, men oplevelsen bliver hurtigt anonym.
4. Kasa: Godt håndværk uden den store forløsning
Karakter: 5,0 ud af 10
Pris: 35 kr. for 1 kugle, 45 kr. for 2 kugler, 55 kr. for 3 kugler. Guf: 10 kr.
Vores samlede pris: 65 kr.
Hos Kasa i Ry serveres is fra Kastberg og Voel Ismejeri. Her møder vi testens dyreste is, og det hæver forventningerne.
Vi starter med jordbærguffen, der er lavet på Chokolade-Fabrikken og blandt de bedste i testen. Den smager næsten som indmaden i en flødebolle og har en markant smag af jordbær fra frysetørrede bær og sirup.
Isene deler til gengæld panelet lidt mere. Mango-rabarber, lavet med rabarber fra Voel, har en god konsistens og en sjov kombination af sødt og syrligt. Mangoen fylder dog så meget, at rabarberen næsten forsvinder.
Bananasplit-isen smager tydeligt af tørrede bananer og mælk. Den er lækker i de første bidder, men bliver hurtigt meget sød og en smule kvalm.
Chokoladeisen imponerer heller ikke helt. Den er utrolig hård og let krystalliseret, og selvom den er lavet med rigtig chokolade, mangler den intensitet.
Der er tydelige tegn på håndværk og gode råvarer hos Kasa, men ingen af de smagte varianter rammer for alvor plet. Derfor ender stedet midt i feltet.
3. Lakeside: God gelato uden den store wow-effekt
Karakter: 5,25 ud af 10
Pris: 40 kr. for 2 kugler, 49 kr. for 3 kugler. Flødeskum og topping koster 7 kr.
Vores samlede pris: 56 kroner.
Langs Rys smukke vandfront, finder man den italienskejede Lakeside, der serverer hjemmelavet gelato.
Vi smager saltkaramel, rabarber og chokolade. Allerede ved første bid er det tydeligt, at konsistensen er bedre end hos flere af konkurrenterne, selvom isen stadig ligger lidt til den vandede side.
Hvad er forskellen på flødeis og gelato?
Hvor klassisk flødeis typisk laves med meget fløde og piskes med masser af luft, laves gelato på mælk. Den indeholder derfor mindre fedt og langt mindre luft, hvilket giver en tættere og mere intens smagsoplevelse, hvorfor den også mætter mere.Ifølge Michelle Schmidt skal god gelato føles "varm" i munden. Ikke fordi den er varm, men fordi den smelter blødt og hurtigt på tungen uden at føles tung eller fed. Til gengæld stiller det større krav til konsistensen, som gerne skal være cremet og rund uden at blive krystalliseret.
Saltkaramellen har en rund og behagelig smag, men minder mere om toffee og mangler det salt, som navnet lover. Chokoladeisen er en dejlig, men ikke mindeværdig oplevelse.
Rabarberisen deler vandene. Den er blød og cremet, men mangler den kraftige rabarbersmag, man kunne håbe på.
Der trækkes også ned for flødeskummet, som ved testbesøget desværre var blevet sur.
Lakeside gør ikke meget forkert, men heller ikke meget ekstraordinært. Smagene er velafbalancerede og konsistensen fornuftig. Det samme er prisen. Samlet set lander stedet lige over midten i testen.
2. Doris: Kæmpe kugler og citronis sender Doris på podiet
Karakter: 7,0 ud af 10
Pris: 38 kr. for 1 kugle, 48 kr. for 2 kugler, 58 kr. for 3 kugler. Guf: 10 kr.
Vores samlede pris: 68 kr.
Hos surdejsbageren Doris i Ry får man ikke bare god is, men også enorme kugler. Panelet bliver hurtigt enige om, at de fleste sagtens kan nøjes med en mellemstørrelse, eller dele den største.
Den hjemmelavede guf er blandt testens bedste med noter af citron og rabarber.
Citronisen bliver hurtigt en favorit. Den er kraftigt syrlig og smager præcis som den citronis, man håber på at få.
- Det er den, man craver, når man bestiller citron, konstaterer en af dommerne.
Konsistensen er lidt krystalliseret, men smagen opvejer det. Københavnerstangen imponerer mindre og mangler den karakteristiske smag af ananas.
Til gengæld leverer chokoladeisen varen og er testens næstbedste efter Chokolade-Fabrikken.
Store portioner, god hjemmelavet guf og flere vellykkede smage sender Doris helt op på andenpladsen.
1. Chokolade-Fabrikken: Testens bedste chokoladeis sikrer sejren
Karakter: 8,0 ud af 10
Pris: 37 kr. for 1 kugle, 47 kr. for 2 kugler, 55 kr. for 3 kugler. Hjemmelavet guf inkluderet.
Vores samlede pris: 55 kr.
Der var aldrig for alvor tvivl om vinderen.
Chokolade-Fabrikken lægger hårdt fra land med testens bedste guf. Den hjemmelavede version minder om indmaden i en flødebolle, men smagen af lakrids er perfekt afstemt.
Vi smager gl. æblekage, rabarber og chokolade. Især æblekageisen vækker begejstring, og selvom den er en smule vandet og mangler den karakteristiske flødeskumssmag, opvejes det af smagen af makroner og æblestykker.
- Wow, den er god, lyder det fra Michelle Schmidt.
Rabarberisen smager intenst af dansk sommer og frisk rabarber, uden at være kunstigt rød - om end en smule krystalliseret. Men chokoladeisen kører fra resten af feltet.
- Wow, der er chokolade i, konstaterer Michelle Schmidt.
Hvor flere af konkurrenternes is mest smager af kakao, smager Chokolade-Fabrikkens faktisk af chokolade. Nærmest som den fantastiske varme chokolade, stedet serverer i vintermånederne.
Der er enkelte anmærkninger til konsistensen, men smagen fejler ingenting. Kombinationen af store portioner, hjemmelavet guf og testens bedste chokoladeis - ovenikøbet testens billigste - gør Chokolade-Fabrikken til en klar vinder.